Denumire ocupatie
Categorii
Localitate
Informatii job Credit Management Assistant (Analist Servicii Client) Informatii despre companie
Nume persoana contact Ungur Ramona
Email persoana de contact cariere.oradea@mail.nidec.com
Din 01/01/1970
Informații de locuri de muncă
Tip job Norma intreaga
Durata (*5) Nedeterminata
Categorie Financiar, Contabilitate
Din care: Vacante ca urmare a incetarii raporturilor de munca (0 daca nu exista) 1
Din care: Nou create (0 daca nu exista) 0
Cod COR (6 caractere)(*2) 243216
Denumite ocupatie ucenicie (*3a)
Cod COR ucenicie (*3b)
Denumirea calificarii care se obtine (*3c)
Codul Calificarii ucenicie (*3d)
Oferta valabila si pt. Cetatenii Uniunii Europene Da
Alte conditii (*4)
Durata muncii (*6) N/ 8 ore/zi
Salariul de încadare (*7) Confidential
Alte avantaje (*8)
Modul de solutionare a ofertei (*9)
Observatii (*10)
Postat 05/31/2018
cerintele
Educatie maxima
Gradul/Titlu
Experienta maxima
Stare loc de muncă
Data publicarii 05/31/2018
Nr. job-uri 1
Data expirarii 06/30/2019
Locatie
[Oradea,Romania ]
Descriere

Responsabilitati, atributii si sarcini:

  • Pregateste rapoartele de facturi scadente aferente tuturor clientilor LS/ESO

  • Suna clientii pentru a se asigura ca plata facturilor se va face inainte de scadenta

  • Contacteaza telefonic si via email echipele de vanzari GSS si EPG pentru a asigura respectarea scadentei facturilor

  • Gestioneaza un portofoliu de clienti cu facturi scadente sau in curs de scadenta prin: monitorizarea si crearea bilanturi de actualitate al clasarii cronologice a conturilor clientilor pentru  colectare

  • Intretine si administreaza baza de date a conturilor clientilor prin intermediul uneltelor sistemului,  asigura introducerea informatiilor solicitate in baza de date centrala alocata problemelor si solicitarilor clientilor

  • Utilizeaza cunostiintele proprii si resursele din sistem pentru a gasi solutii in rezolvarea problemelor si escaleaza problemele Credit Managerului

  • Responsabilitati specifice departamentului de credit: revizuieste si mentine conturile de clienti, revizuieste limitele de credit ale clientilor

  • Se asigura ca toate comenzile clientilor sunt blocate sau deblocate conform procedurii

  • Revizuieste portofoliul de clienti folosind metode variate si lucreaza impreuna cu celelalte departamente ale companiei si restul echipei pentru a se asigura ca limitele de credit si termenele de plata sunt adecvate si conforme cu politicile interne

  • Indeplineste orice alte sarcini date de catre seful direct sau de catre conducere, in legatura cu responsabilitatile postului sau cu respectarea legii

    Cerinte:

  • Preferabil studii superioare pe domeniul economic sau cursuri de contabilitate

  • Experienta pe domeniul financiar si cunostinte a notiunilor de contabilitate

  • Experienta in activitati de suport clienti/relationare clienti

  • Foarte bune cunostinte de limba engleza si limba franceza (Scris si Vorbit)

  • Capacitatea de a lucra in echipa

  • Foarte bune cunostinte de Excel

  • Abilitati excelente de comunicare si relationare

  • Capacitatea de a lucra in echipe virtuale, la distanta

Descrierea companiei :

Leroy-Somer of France and Control Techniques of the UK, former part of Emerson, have officially joined the Nidec family, with the purpose of creating technological products that innovate our future. Nidec is a world-leading motor company, founded in 1973, with over 230 companies and 110,000 employees worldwide. As a company that works for everything that spins and moves and which combines technology with engineering, our business portfolio spans a wide range of industries which we encounter in our everyday life, including IT, home electronics, industrial equipment, automobiles, aeroplanes, ships, robots, and electricity generation. We are characterized by our passion, enthusiasm, and tenacity, which helps us provide solutions and one-of-a-kind products. Together with us, you can build the future of technology. One vision, one Nidec.

Twitter Share on facebook